wtorek, 9 marca 2010

surówka z trybulką

Trybuła ogrodowa (Anthriscus cerefolium) nazywana też trybułką jest rośliną jednoroczną rosnącą do wysokości 30 – 60 cm. Kiedy zioło otrzyma prawidłowe warunki wzrostu potrafi podwoić dwa razy swoją wysokość. Ziele to pochodzi z południowej Rosji, Kaukazu oraz z obszarów środkowego wschodu.
Trybuła ogrodowa charakteryzuje się delikatnymi, koronkowymi liśćmi przypominającymi liście pietruszki. Dlatego też w zastępstwie pietruszki, młode pędy oraz liście trybuły ogrodowej są używane do przyprawiania potraw.
Trybuła ogrodowa ma cienkie, wyprostowane łodygi oraz powierzchowne korzenie. Zioło to produkuje małe, białe kwiatki rosnące w kiściach podobne do kwiatów marchwi pastewnej. Zioło to kwitnie wczesnym latem. Trybuła ogrodowa dobrze rośnie w doniczkach i może być hodowana w domu w czasie zimowych miesięcy. Liście, kwiaty oraz korzenie trybuły ogrodowej są jadalne. (http://zielnik.herbs2000.com/ziola/trybula_ogr.htm)


składniki

trybulka
marchew
pomidorki koktaliowe
fasolka szparagowa
cykoria
słonecznik
jedna pomarańcza
kilka łyżek jogurtu naturalnego
oliwa z oliwek


Kolorowo

Marchew zatrzeć na drobnej tarce, pomidorki koktaliowe przekroić na połówki. Fasolkę szparagową pokroić na mniejsze kawałki i ugotować na parze.  Cykorie posiekać na paski. Pomarańcze obrać ze skórki i pokroić w kostkę. Słonecznik przyprażyć na oliwie z oliwek. Trybulkę posiekać. Wszystkie składniki wymieszać i polać jogurtem. Wedle uznania doprawić przyprawami. Ja polecam bez!


kolorowo i zdrowo!