wtorek, 9 marca 2010

surówka z kwiatów ogórecznika...ach chce się żyć!

Ogórecznik lekarski (Borago officinalis L.) – gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny ogórecznikowatych (szorstkolistnych). Pochodzi z krajów śródziemnomorskich. W Polsce uprawiany, czasami występuje w formie zdziczałej (efemerofit), jako chwast.  
Sztuka kulinarna: młode, jeszcze nie owłosione liście, drobno posiekane, używane są jako przyprawa do sałatek, sosów, zup. Smakiem i zapachem przypominają ogórki. Używa się go do aromatyzowania niektórych likierów, napojów, octu, win.  
Roślina miododajna: Jeden kwiat ogórecznika zawiera aż do 12 mg nektaru, a w nim 44-77% cukru.
Roślina kosmetyczna: Może być stosowany w kosmetyce w sposób podobny jak ogórek. Olej z ogórecznika lekarskiego (borogoglandyna) (Oleum Boraginis) o żółtawej barwie stosowany jest do pielęgnacji skóry bardzo suchej, łuszczącej się, wrażliwej, dobrze oczyszcza skórę usuwając zanieczyszczenia z porów i zamykając je. Zawiera składniki spotykane dotychczas tylko w mleku matki. (wikipedia.pl)


składniki

kilka kwiatów ogórecznika
papryka żółta
ogórek
pomidor
oliwki czarne
sałata zielona


dodatki

pieprz czarny
sól morska gruboziasnista
oliwa z oliwek
sok z cytryny
pestki dyni
słonecznik

Na zdrowie

Sałatę pokrojoną w grube paski ułożyć w salaterce lub bezpośrednio na talerzu. Reszte warzyw pokroić w kostkę. Kwiaty ogórecznika pokroić w na mniejsze części. Przyprażyć na oliwie z oliwek pestki dyni oraz słonecznika. Doprawić przyprawami oraz sokiem z cytryny i oliwą z oliwek.


Wiosna tuż tuż! Ogórecznik zakwitnie nie tylko w ogrodzie, ale i na naszym stole!