czwartek, 6 maja 2010

Słodka Suszona Tamarynda

Cenię sklepy, gdzie można kupić smakołyki z całego świata.
Prezentuje Wam słodki owoc z Azji, tym razem z Tajlandii,
gdzie niebawem zawitam na miesiąc podróży :)
Obieramy z łupinki i zajadamy bez pestek, które przypominają zęby, brązowe i mleczne - bardzo twarde!
Tamarynda jest miękka i słodziutka!poniżej info z wikipedii CO TO TAKIEGO JEST? ;)

Tamaryndowiec indyjski, tamarynd indyjski, powidlnik indyjski (Tamarindus indica L.) – gatunek tropikalnego drzewa, pochodzący ze wschodniej Afryki. Jedyny gatunek z rodzaju Tamarindus z plemienia Detarieae rodziny bobowatych.

Morfologia

Drzewo osiąga do 20 m wysokości i pozostaje wiecznie zielone na terenach gdzie nie występuje pora sucha. Liście parzystopierzaste, kwiaty pachnące i zebrane wgrona. Składają się z 4-działkowego kielicha, 3 żółtobiałych płatków korony, 1 słupka i 3 pręcików. Owoce to duże strąki zawierające w środku mięsistą pulpę i nasiona. Zwane są także indyjskimi daktylami i są ulubionym pożywieniem małp.

Zastosowanie

  • Owoce są jadalne na surowo, wykonuje się też z nich napoje chłodzące aguas frescas. Miąższ owoców (młode owoce są bardzo kwaśne a starsze słodsze) jest używany jako przyprawa w kuchni azjatyckiej oraz latynoamerykańskiej. jest ważnym składnikiem sosu Worcestershire i pani puri.
  • Pulpa otrzymywana z owoców jest używana do domowego farbowania odzieży, kocy, kilimów, a także do odbarwiania jedwabiu z niebieskiego koloru na zielony i do wybielania liści palmowych, z których następnie wytwarza się liczne przedmioty codziennego użytku.
  • Z nasion tamaryndowca wytwarzana jest biżuteria. Proszku z nich otrzymanego używa się do utwardzania tkanin (ma podobne, ale lepsze własności, niżkrochmal). Oleju z nasion używa się jako pokostu.
  • Drewno tamaryndowca jest bardzo cenione ze względu na swoją piękną, żółtoczerwoną barwę. Jest trwałe i bardzo twarde, odporne na szkodniki i gnicie. Wykonuje się z niego posążki, meble i elementy wykończenia wnętrz. Kije tamaryndowca są znane ze względu na swoją niechlubną rolę, bowiem są używane do wykonywania kary chłosty.
  • W krajach tropikalnych i subtropikalnych tamaryndowiec jest często sadzony wzdłuż dróg.