czwartek, 6 maja 2010

Panir z fasolką bengalską


Panir
Panir jest najbardziej popularnym rodzajem sera białego wykonanego ze świeżego mleka. W kuchni krajów azjatyckich, takich jak Indie, Pakistan, Bangladesz, Turcja, używany jest do sporządzania wszelkiego rodzaju potraw, zup i przekąsek. Najczęściej podawany z różnymi warzywami. Na zdjęciu jako samodzielne danie, obsmażany w przyprawach na ghee (klarowne masło).


                                                                                   Przygotowanie paniru 

Do wykonania paniru potrzebujemy:

  • mleko, co najmniej 3 litry (w żadnym wypadku nie może to być mleko UHT, najlepszym mlekiem jest świeże krowie mleko 6%)
  • sok z cytryny (na 3 litry mleka potrzeba 2 średnie cytryny),
  • sitko/gaza.
Zagotowane mleko zdejmujemy z ognia. Wlewamy sok z cytryny, mieszając do czasu, aż ser oddzieli się od serwatki. Następnie przelewamy wszystko na sitko, na którym umieszczamy gazę i zostawiamy ser na około 20 minut. W zależności od tego, na co chcemy przeznaczyć panir, możemy, poprzez dociśniecie go ciężkim przedmiotem, zrobić go mniej lub bardziej twardym.
Panir możemy smażyć w głębokim oleju, a najlepiej w ghee (klarowne masło).
Jeżeli chcemy podsmażać, ser powinien być bardzo dobrze odsączony. Jeśli zaś chcemy użyć go, do kanapek, możemy zostawić go bardziej mokrym. Dobrze zrobiony panir nie powinien podczas smażenia topić się jak to jest w przypadku kupnych białych serów.
Panir dostępny jest w azjatyckich sklepach na wagę lub w opakowaniach.


sładniki

fasolka bengalska

świeże pomidory
ananas

panir
jogurt sojowy
ghee

przyprawy

kurkuma
kolendra
chilli
czarny sezam


Smażymy

Panir kroimy w kostkę i smażymy na rozgrzanym ghee. Odsączamy.
Fasolkę bengalską myjemy i kroimy na pół. Świeże pomidory przesmażamy. Wpierw pomidory sparzyć i usuwamy skórkę. Ananas kroimy w kostkę. Łączymy w rondlu wraz z panirem i przyprawami.
Można dodać jogurt sojowy.


Palce lizać! Uwielbiam kuchnie indyjska i panirek :)